Image

W jakim miejscu budować halę magazynową?

Ponieważ zainteresowanie inwestycjami na rynku działek oraz nieruchomości niezmiennie jest wysokie, to wraz z tym popytem wzrasta również podaż. Działek pod budowę hal magazynowych zdecydowanie nie brakuje - zarówno na terenach peryferyjnych, jak i w obrębie istniejących (i rozrastających się) aglomeracji. Zarówno typ działki jak i otaczająca ją infrastukturę mają znaczący wpływ na jej atrakcyjność a co za tym idzie również cenę.

Wybierając teren pod halę produkcyjną lub magazynową warto wziąć pod uwagę, do czego obiekt ten będzie wykorzystywany. Wiadomo, że inne potrzeby będzie miał inwestor, który zamierza użytkować halę w celach przechowywania sprzętu komputerowego, inne - użytkownik magazynu żywności, a jeszcze inne - osoba inwestująca w halę produkcyjną. Każdorazowo priorytetem pozostaje obniżenie kosztów. Te w przypadku hal IBP nie są wysokie - niemniej jednak koszt działki może się drastycznie różnić. Działka pod halę magazynową musi spełniać pewne uniwersalne kryteria, do których zaliczają się takie cechy jak:
    • brak mankamentów prawnych (przejrzysta sytuacja prawna oznacza, że nie przedstawiono wobec niej roszczeń, nie jest zadłużona etc.);
    • możliwość zabudowy (lub uzbrojenia działki);
    • dostępność;
    • infrastruktura techniczna;

W przypadku tej ostatniej kwestii warto poświęcić na jej analizę nieco więcej czasu. W ramach tejże warto przejrzeć z uwagą:
    • położenie działki względem drogi szybkiego ruchu (oraz to, czy na drogach dojazdowych istnieją warunki do jazdy samochodami ciężarowymi);
    • zaopatrzenie działki w media (możliwość podłączenia do sieci energetycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej);

Podsumowując - wybierając działkę pod budowę hali magazynowej warto poświęcić czas na podjęcie decyzji. Nie każdy teren będzie się nadawał do stworzenia centrum logistycznego czy spedycyjnego. Bardzo istotny jest dostęp do mediów - szczególnie gazu oraz prądu - ponieważ w większości odpowiadają one za poprawne funkcjonowanie zautomatyzowanych w wielu przypadkach magazynów. Po wybraniu odpowiedniego terenu jednak - można powierzyć budowę hali - oraz kwestie formalne - specjalistom z IBP. Gwarantujemy satysfakcjonujące rezultaty.