Hale magazynowe w przemyśle spożywczym
Niewątpliwym atutem rozwiązania jest też to, że powierzenie projektu stworzenia hali magazynowej naszej firmie wiąże się z faktem uniknięcia wszelkich formalności. To specjaliści z IBP biorą odpowiedzialność za domknięcie kwestii formalnych - jakże istotnych z punktu widzenia prawa budowlanego. Hale magazynowe mogą dzięki temu powstawać w naprawdę krótkim czasie - co w branży handlowej i spedycyjnej jest kluczowe.
Żywność i jej przechowywanie w magazynach
Dostępna przestrzeń do magazynowania jest niezbędnym elementem zaplecza logistycznego. Ma to znaczenie zwłaszcza w miesiącach letnich. A to dlatego, że hale magazynowe nadają się do przechowywania towarów również w utrudnionych warunkach - np. przy bardzo wysokich temperaturach. Zadaszenie hali magazynowych oraz łatwość dodawania kolejnych elementów nie wiążą się przy tym z wysokimi kosztami. Dodatkowo łatwo przekształcić taki magazyn w chłodnię. Hale służą nie tylko jako obiekty do przechowywania towarów - mogą być także elementem infrastruktury w zakładach produkcyjnych i to niezależnie od branży. Skupmy się jednak na branży spożywczej...
Trwałość przechowywanych produktów spożywczych zależą od kilku kluczowych czynników - obok temperatury to również wilgotność, przepływ powietrza, ilość dostępnej przestrzeni. W profesjonalnej hali modułowej łatwo stworzyć takie warunki, by zapobiec tworzeniu się bakterii, pleśni czy grzybów - poprzez zachowanie jednolitej temperatury oraz wyeliminowanie problemu nadmiernego nasłonecznienia. W przypadku warzyw, owoców oraz napojów butelkowanych takie destrukcyjne działanie wysokich temperatur jest najbardziej widoczne. Łatwiej wyeliminować zagrożenia korzystając z chłodni umieszczonych w modułowych magazynach.
Dlaczego hala magazynowa "z klocków"?
Technologia budownictwa modułowego pozwala przewidywać kolejne kroki oraz realizować je dużo szybciej. Na wyprofilowanym oraz utwardzonym uprzednio terenie układa się precyzyjną konstrukcję z prefabrykatów. Nie ma przy tym znaczenia, jaka temperatura panuje na zewnątrz - halę produkcyjno - magazynową można budować niezależnie od tego, jaką mamy aurę. Warto też zauważyć, że koszty eksploatacji hal magazynowych również nie są wysokie, co ma ogromny wpływ na ogólny bilans wydatków i zysków firmy.
Dodatkowo w halach o lekkiej konstrukcji dużo łatwiej jest zaaranżować pomieszczenia na chłodnię czy nawet mroźnię. Wystarczy wykorzystać odpowiednią izolację cieplną - np. z płyt o rdzeniu PUR - oraz umieścić w hali niezbędne elementy instalacji chłodniczej. W modułowej konstrukcji taki montaż przebiega dużo sprawniej. Stąd też - tendencja do inwestowania w modułowe, lekkie, a zarazem solidne konstrukcje jest od lat wyraźnie wzrostowa i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić.